Quantcast
Channel: My Blog
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1187

Sai Baba o MahaŠivaRatri ( M.K. )

$
0
0

Bez pokretačke sile priroda je bespomoćna. Pojavnost je odraz stvarnosti; Išvara je odraz Apsoluta (brahman), inteligencije iza svjesnosti svega. Noć mladog Mjeseca (šivaratri) nadahnjuje nas da naučimo tu osnovnu Istinu i oblikujemo naše živote u svjetlu tog prosvjetljenja.

Milost Boga ne može se zadobiti gimnastikom razuma, svijanjem u razne položaje yoge i odricanjima asketizma. Samo ljubav je može pridobiti, ljubav kojoj nije potrebna nagrada, ljubav koja ne zna za cjenkanje, ljubav koja se rado daje kao danak u znak štovanja Sveljubavi, ljubav koja je nepokolebljiva. Samo ljubav može prevladati prepreke, koliko god ih mnogo i moćnih bilo. Nema djelotvornije snage od čistoće, ni radosti dostatnije od ljubavi, ni veselja koje obnavlja više nego posvećenost Bogu (bhakti), nema pobjede hvalevrednije do predati sebe.

Vrhunsko sveto znanje o Apsolutu (vedanta) propisuje normalno, uravnoteženo i ispravno življenje. Fanatici i loši tumači iznakazili su njegovo pravo lice. Ljubav ne treba razgraničiti na osnovi kaste, vjere, ekonomskog položaja ili intelektualnog postignuća.

Ma kakva zapreka bila, ma koliko bili dovedeni u iskušenje da popustite, držite se Boga. Iza oluje uvijek nastupa zatišje. Strast, uzbuđenje, nemir, sve to ponizuje ljudsku prirodu – postaješ ono što osjećaš (yad bhavam, tad bhavati). Svako je djelovanje aktivnost vašeg uma. Njegujte stav promatranja svakoga kao »Ja«, kojega je on val. Tada ćete svoj um osloboditi predrasuda. Bog je vozač (sarathi). Predajte se Bogu i oslobodite se daljnje brige. Putujte sigurno i stignite sretno.

Blagdan mladog Mjeseca (šivaratri) slavi se svake četrnaeste noći tamne polovine Mjeseca, jer Mjesec kao vodeće božanstvo ljudskog uma ima još samo jednu noć do nestanka, kada je bez utjecaja na kretanja uma. U jedanaestom mjesecu indijskog kalendara (magha) četrnaesta noć naziva se veliki blagdan mladog Mjeseca (mahašivaratri). Ona je sveta, jer to je dan kada Šiva uzima oblik simbola bezoblično božanskog (linga) za dobrobit tražitelja. Šiva se štuje kao oblik koji se mora obožavati da bi se stekla Mudrost. Kontemplirajte tog dana i te noći o simbolu Sebstva (atmalinga), o simbolu najvišeg Svjetla Mudrosti (Jyotilinga) i budite sigurni da je Šiva u svakome od vas. Dajte da ta vizija osvijetli vašu unutarnju svijest. Izvanjski obred je propisan da učini unutarnju poruku jasnom, no ljudska priroda daje prednost lakšem putu izvanjske formalnosti pred putem unutarnje discipline i direktnog iskustva. On zaista nije važan za pravu svrhu ovoga blagdana.

Jedno od imena Šive – Išvara – znači da on ima svu slavu koja je povezana uz božanstvo; šankara znači da on svojom milošću uzrokuje blaženstvo najviše razine (samananda). Šiva je utjelovljenje blaženstva, otuda i ime kozmičkog plesa (tandava) u kojemu on toliko uživa na svojoj pozornici – kozmosu.

Razmišljajte o značenju oblika koji je Šiva uzeo za ljudsko obožavanje. U svom grlu on ima sveuništavajući otrov (halahala), koji može uništiti sav život u trenu. Na svojoj glavi nosi svetu rijeku Gangu, čije vode mogu izliječiti sve bolesti. Na čelu ima oko Vatre. Na glavi nosi hladni osvježujući Mjesec. Preko zglobova, gležnjeva, leđa i vrata ovijaju mu se smrtno otrovne kobre koje žive u zraku što daje život. Šiva živi na groblju i spaljivalištu (rudrabhumi), zemlji Šive ili Rudre. To nije mjesto straha, već sveti prostor, jer ondje svi završavaju svoje živote. Šiva vas uči da se smrt ne može izbjeći ili zaplašiti. Treba je veselo i hrabro dočekati.

Kaže se da Šiva hoda okolo s prosjačkom zdjelicom. On uči da su odricanje, nevezanost i ravnodušnost prema dobroj ili lošoj sreći putovi za postizanje njega.

Šivu se zna kao onog koji pobjeđuje smrt (mrtyunjaya), no on je također i rušitelj želja (kamari). Ta dva imena pokazuju da onaj tko ruši želju može pobijediti smrt. Želja rađa aktivnost, aktivnost rađa posljedicu, posljedica rađa vezanost, vezanost završava u rođenju, a rođenje uključuje smrt.

Ime Išvara ima kao simbol oblik linga. Riječ linga dolazi od sanskrtskog korijena li, što znači stopiti (liyate). To je oblik u koji se stapaju svi oblici. Šiva je Bog koji blagoslivlja bića najželjenijim darom stapanja u univerzum. To je kraj, smrt, za kojom bi čovjek trebao težiti, kraj kakav Šiva može milostivo odobriti. Ostvarite najprije Boga u sebi; ako se tada i zapletete u materijalni svijet, ništa vam ne može nauditi, jer ćete materijalni svijet prepoznati samo kao Tijelo Boga. Doseći Ga, neizbježna je zadaća čovjeka.

Šiva znači Milostivost, Blagostanje (mangala). To je razlog zašto epitet šri, koji označuje te kvalitete, nije dodan njegovu imenu /kao u slučaju božanskih inkarnacija (avatara) – ŠriRama i ŠriKršna)/. Šivu se obožava kao Učitelja nad učiteljima, kao predsjedavajuće božanstvo nad ljudskim trudom stjecanja mudrosti (dakšinamurti). Oblik Šive je sam po sebi velika lekcija strpljivosti i suzdržavanja. Sveuništavajući otrov (halahala) skriven je u njegovu grlu, a blagotvoran Mjesec nosi na glavi, to je lekcija čovjeku da podalje od drugih ljudi drži sve štetne sklonosti i da za njihovo dobro upotrebljava sve dobre osobine kojima može upravljati.

Čovjek je po prirodi božanski. Trebao bi stoga mišlju, riječju i djelom pokazati božanske karakteristike Ljubavi, Strpljivosti, Samilosti i Čovječnosti. Bog je Istina. Čovjek mora živjeti u ljubavi, kloneći se srdžbe.

Postoje mnogi koji se pogađaju s Bogom nudeći darove u novcu ili predmetima, kako bi im On udijelio Milost. Boga se ne može smekšati darom, kokosovim orahom ili novcem. Gita razlaže da će Bog biti zadovoljan ako je dar list, cvijet ili plod, čak i kap vode. List je vaše tijelo koje raste, zeleni, vene i konačno pada s grane. Cvijet je srce oslobođeno unutarnjeg nametnika – pohote, itd. Plod je um, posljedica težnji koje treba posvetiti Bogu. Voda je rijeka suza koje teku iz očiju čovjeka zanesenog ushićenim blaženstvom promišljanja o slavi Boga. Davanje svega toga pravi je čin potpune predanosti Bogu (šaranagati). Ljubite sva bića – to je dovoljno. Ljubite bez uzvratnog očekivanja. Time ćete ostvariti Jedinstvo i riješiti se ega koji šteti.

Kaže se da Bog (šankara) boravi na Himaćali. To ne znači da boravi na Himalayi; hima znači čist, bez mane i hladan; aćala znači bez pokreta. Srce koje je čisto, bez mane, hladno i postojano jest himaćala. Bog (Išvara) boravi samo u takvom srcu i samo u takvom pleše; Šankara voli mali ručni bubanj (damaru); Brahma voli vedske pjesme; Sarasvati voli zvuk žičanog glazbala (vina), a Višnu voli prazvuk (om – pranava) koji se širio u doba kada je stvaranje počelo. Svi su ti zvukovi sadržani samo u našim srcima.

Krajnji Duh (paramatman) opisuje se kao »Triyambaka«, jer Bog ima moć volje (icchašakti), moć akcije (kriyašakti) i moć znanja ili mudrosti (Jnanašakti). Slično tome, onaj tko drži Sunce, Mjesec i Sverazarajuću Vatru jest Triyambaka. Udobrovoljavanjem tog Krajnjeg Duha (paramatman) čovjek treba postići cilj djelima okajanja. Cilj i odredište svih djela ili akcija jest napredovanje od tjelesne svijesti (dehatmabhava) k životnoj svijesti (jivatmabhava), sve do božanske svijesti (paramatmatattva). Simfonija osjećaja, skladne melodije i bilježenje vremena (bhava, raga i tala) – to je Indija (Bharata). To je objedinjenje ili skupljanje moći volje, moći akcije i moći znanja. Ako ne izvlačimo dobrobit i ne razvijamo se, to je naša nesreća.

Bog (Išvara) riznica je svih vrela bitnih za napredak. On daje svemoć (aišvarya) Znanja. Šiva je sadržan u svakoj misli, riječi i djelu, jer On je energija, moć i inteligencija, koje su iza svega. Bog, koji se očituje kao Vrijeme, Prostor i Uzročnost, nalazi se u vama. »Ja sam Šiva (šivo’ham)«, bio je usklik koji se uzdizao iz duša onih koji su doznali istinu prosvjetljenjem, nakon dugih godina čišćenja uma procesom isposništva (tapas); šivo’ham znači da ste vi božanski.

Sveti prah (vibhuti) najdragocjenija je stvar u duhovnom smislu. Šiva je u hrpu pepela pretvorio boga želja (kama), nazvanog manmatha, jer on uznemiruje um i produbljuje zbrku koja tamo već postoji. Šiva se ukrašavao tim pepelom i tako je sjajio u svojoj Slavi kao pobjednik želja. Kada je kama bio uništen, ljubav je neograničeno prevladala. Kada ne postoje želje koje izobličuju um, ljubav može biti slobodna i potpuna. Pepeo označuje vašu pobjedu nad željama koje nas muče. Pepeo je konačno stanje stvari. On ne podliježe daljnjim promjenama. Svrha je kupanja u svetom prahu (abhišeka) nadahnuće da napustite želje i posvetite pepeo njihova razaranja Šivi. Pepeo ne može izblijedjeti, ne može se isušiti i nestati, ne može se uprljati ili postati nepitak, neće izgubiti boju i ne trune. Pepeo je zauvijek pepeo. Zato spalite svoje opakosti, poroke, loše navike, štujte Šivu čisteći sebe u mislima, riječima i djelu. Budući da je svako biće obličje Šive (šivasvarupa) /jer bez Šive to je samo mrtvo (šava) tijelo/, čovjek se mora truditi da živi po uzoru na to božansko stanje.

Veliki blagdan mladog Mjeseca (mahašivaratri) posvećen je razbijanju zabluda uma, a time i samoga uma, posvećenjem sebe Šivi, Bogu. Mjesec, kao i um, čije je on božanstvo, ima šesnaest faza. Na blagdan mladog Mjeseca (šivaratri) petnaest ih je već prošlo, a na nebu ostaje tek tračak Mjeseca. Mladi Mjesec, koji slijedi, neće imati ni taj vidljivi tračak. Um se također mora svladavati svakim danom sve do petnaestog dana kada je razbijena njegova petnaesta faza, a preostaje samo tračak koji se mora otkloniti konačnim naponom snage.

Dok se slavi Šiva, polaže se list »bilva (trolistan)«, koji simbolizira tri promjenljiva svojstva koja čovjek mora svladati (tamas, rajas, sattva), tj. tri kraka vremena (prošlost, sadašnjost i budućnost), što ih Šiva drži kao trokrake osti.

Trokrake osti u rukama Šive (trišula) simboliziraju tri faze vremena (prošlost, sadašnjost i budućnost) i tri dimenzije prostora (nebo, zemlju i niže regije). Drška osti prikazuje Jedno, od čega su to troje očitovanja. Sveti tekstovi tumače da je Najviše Biće (puruša) veličanstveno kao svjetlost.

Upanišade tumače da je Bog desetopalčani simbol Vremena (kala) i Prostora (deša). To je osnovni oblik (linga) koji simbolizira prvu pojavu Volje božanskog.

Neka vas ne zavede ono što vidite. Mnogo je značajnije ono što ne vidite svojim očima. Čovjek u sebi posjeduje cijelo blaženstvo, kao i svu potrebnu opremu da ga otkrije. No, on je zarobljen strašnim neznanjem o vlastitim unutarnjim izvorima. Znatan dio »želje za osjetilnim zadovoljstvima« mora se ukloniti prije nego što se može načeti unutarnji izvor mira i radosti. Vi ne činite nikakav napor u tom smjeru, zato nema mira, ljubavi ni istine u domu, društvu, naciji i svijetu. Blizanci kroče različitim stazama, jer žive u natjecateljski zaraćenom svijetu strasti i osjećaja. Samo kada je Bog cilj i vodič, mogu vladati stvarni mir, ljubav i istina. Stalno sjećanje na Ime znak je predanosti. Dozivanje u um i ponavljanje imena Boga (smarana) dovoljno je. Neprekidna svjesnost o jedinstvu »Ja i On (so’ham)« naziva se neprekidno ponavljanje mantre hamsa (akhandahamsajapa). To će osigurati oslobađanje od nemira, straha i patnje. Ako um nestane, više ne postoji zavaravajuća želja i slabost (moha), te je njihovo uklanjanje oslobođenje (mokša).


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1187

Trending Articles


Zabranjena jabuka 64. I 65. epizoda!


KENO SISTEM 15,4,4,10


Napusteni andjeo - epizoda 156


Ludi od ljubavi - epizoda 4


Folk - epizoda 3


Vrati moju ljubav - epizoda 22


Bolji zivot - epizoda 47


Martina Sedlić


Kradljivac srca - epizoda 52


Magicna privlacnost - epizoda 56